21.8 C
Braşov
luni, iunie 22, 2026
spot_img

SUA și Iran au încheiat negocierile la nivel înalt din Elveția și au convenit o foaie de parcurs pentru un acord final

SUA și Iran au încheiat prima rundă de negocieri din Elveția și au convenit o foaie de parcurs pentru un acord în 60 de zile

Mediatorii din Qatar și Pakistan anunță progrese în discuțiile dintre Washington și Teheran. Între timp, tensiunile privind Strâmtoarea Ormuz și Libanul rămân ridicate.

BUERGENSTOCK, Elveția/DUBAI, 22 iunie (Reuters) – Prima rundă de negocieri dintre oficiali de rang înalt din Statele Unite și Iran, desfășurată în Elveția, s-a încheiat luni. Mediatorii internaționali au anunțat acest lucru. Discuțiile au avut loc într-un climat tensionat, după ce Teheranul a anunțat din nou închiderea Strâmtorii Ormuz. În plus, președintele american Donald Trump a amenințat cu reluarea atacurilor asupra Iranului.

Potrivit unei declarații comune a Qatarului și Pakistanului, țările care mediază negocierile, Washingtonul și Teheranul au convenit asupra unei foi de parcurs. Aceasta ar putea conduce la un acord final în următoarele 60 de zile.

Negocierile tehnice continuă în Elveția

Discuțiile tehnice vor continua pe parcursul acestei săptămâni la complexul Bürgenstock, deținut de Qatar, situat în Alpii elvețieni.

Mediatorii au anunțat că părțile au convenit asupra unui mecanism destinat încetării confruntărilor din Liban. De asemenea, a fost creat un canal de comunicare pentru garantarea siguranței transportului comercial prin Strâmtoarea Ormuz.

Vicepreședintele american JD Vance a început negocierile cu delegația iraniană încă de duminică. Discuțiile s-au desfășurat până în primele ore ale dimineții de luni.

Informează-te inteligent numai cu GPINews.live şi TVGPINews.  

Iranul anunță concesii economice

Ministrul iranian de Externe, Abbas Araqchi, a afirmat că Iranul a obținut derogări pentru exporturile de petrol și produse petrochimice.

Potrivit acestuia, acordul include și deblocarea unei părți din activele iraniene înghețate. De asemenea, este prevăzută și lansarea unui program de reconstrucție și dezvoltare economică.

Casa Albă nu a comentat imediat informațiile privind încheierea primei runde de negocieri.

Trump amenință din nou Iranul

Cu puțin timp înainte de debutul oficial al discuțiilor, Donald Trump a declarat că a avertizat reprezentanții iranieni că „nu vor mai avea o țară” dacă vor încerca din nou să închidă Strâmtoarea Ormuz.

Liderul american a reiterat și ideea potrivit căreia Statele Unite ar putea prelua controlul asupra rutei maritime. Mai mult, ar putea impune taxe de tranzit.

Trump a susținut că acordul preliminar semnat săptămâna trecută a avut rolul de a evita o criză economică globală. Acest lucru era cauzat de creșterea prețurilor la energie.

După publicarea declarației comune, cotația petrolului Brent a scăzut cu peste un dolar, ajungând la 79,44 dolari pe baril.

Versiuni diferite asupra negocierilor

Surse americane și iraniene au oferit relatări diferite despre desfășurarea negocierilor.

Agenția iraniană Tasnim a relatat că delegația iraniană a refuzat să revină în sala de negocieri după ce amenințările lui Trump au devenit publice.

Potrivit sursei, mesajele au continuat să fie transmise prin intermediul mediatorilor din Qatar și Pakistan.

Iranul a insistat că discuțiile privind programul nuclear nu pot avansa înainte de implementarea unor prevederi ale memorandumului. Acestea includ deblocarea activelor și autorizarea exporturilor petroliere.

De partea americană, un diplomat implicat în negocieri a declarat că reprezentanții iranieni nu au părăsit discuțiile. El a adăugat că negocierile au continuat până târziu în noapte.

Libanul și Strâmtoarea Ormuz, teme centrale

Acordul prevede redeschiderea Strâmtorii Ormuz și încetarea tuturor ostilităților din regiune, inclusiv în Liban.

Iranul a susținut însă că Statele Unite nu și-au respectat angajamentele privind oprirea confruntărilor dintre Israel și Hezbollah.

Din acest motiv, Teheranul a anunțat în weekend suspendarea traficului maritim prin strâmtoare.

Datele companiei de analiză Kpler arată că doar cinci nave au traversat duminică Strâmtoarea Ormuz. Prin comparație, sâmbătă au fost 26 de nave.

Situația din Liban rămâne fragilă

Deși vineri a fost anunțat un nou armistițiu între Israel și Hezbollah, confruntările nu au încetat complet.

Totuși, duminică a fost una dintre cele mai calme zile din ultimele luni în sudul Libanului.

Peste un milion de persoane au fost nevoite să își părăsească locuințele după ofensiva israeliană începută în martie împotriva Hezbollah.

Jurnaliștii Reuters aflați în sudul Libanului au observat un trafic intens al civililor care se întorceau în localitățile lor. Mulți dintre aceștia arborau steaguri Hezbollah pe marginea drumurilor.

spot_img

Articole Similare

Platforme Sociale

336,765FaniÎmi place
1,287CititoriConectați-vă
772,541CititoriConectați-vă
42,092AbonațiAbonați-vă
- Media Partners -spot_img

Ultimele Articole