Românii printre cei mai sceptici europeni privind aderarea rapidă a Ucrainei la UE. Ce arată noul sondaj

România înregistrează cel mai redus nivel de susținere pentru aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană în următorii ani, dintre cele zece state comparate într-un sondaj realizat de Fundația Bertelsmann. Doar 40% dintre românii chestionați sprijină o integrare rapidă, în timp ce la nivelul UE procentul este de 47%.

Datele publicate marți, 13 octombrie 2026, arată că perspectiva unei aderări accelerate a Ucrainei nu întrunește sprijinul majorității cetățenilor europeni. Cercetarea evidențiază diferențe importante între statele membre, dar și o scădere a susținerii față de perioada imediat următoare invaziei ruse din 2022.

România, pe ultimul loc în clasamentul sprijinului pentru aderarea rapidă a Ucrainei

Potrivit sondajului realizat prin platforma de cercetare eupinions, 40% dintre respondenții din România consideră că Ucraina ar trebui să adere la Uniunea Europeană în următorii ani. Acesta este cel mai mic procent dintre cele zece state incluse în comparația prezentată de fundația germană.

Germania se află imediat deasupra României, cu un nivel de susținere de 41%.La polul opus se situează Suedia, unde 69% dintre participanții la sondaj sprijină integrarea rapidă a Ucrainei.

Sprijinul pentru aderarea Ucrainei la UE în următorii ani

Țară sau grupSusținere
Suedia69%
Media UE47%
Germania41%
România40%
Ucraina83%

Procentul din Ucraina reflectă opinia cetățenilor ucraineni și nu este inclus în media statelor membre ale Uniunii Europene.

Majoritatea europenilor nu susțin o aderare într-un termen scurt

La nivelul celor 27 de state membre, 47% dintre cetățeni se declară favorabili aderării Ucrainei în următorii ani. În schimb, 53% nu sprijină acest calendar accelerat. Rezultatul indică o opinie publică împărțită, cu o ușoară majoritate împotriva integrării într-un termen scurt.

Este important însă că întrebarea sondajului vizează momentul aderării, nu acceptarea sau respingerea definitivă a Ucrainei ca viitor stat membru. O persoană care nu susține aderarea în următorii ani poate considera, în continuare, că Ucraina ar trebui să intre în UE la o dată ulterioară, după îndeplinirea condițiilor necesare.

Sprijinul pentru Ucraina a scăzut față de 2022

Cercetarea Fundației Bertelsmann arată că susținerea pentru aderarea rapidă a Ucrainei s-a diminuat în ultimii ani. Un exemplu este Germania, unde nivelul de sprijin a coborât de la 61% în martie 2022 la 41% în iunie 2026.

Diferența reprezintă o scădere de 20 de puncte procentuale. Această evoluție sugerează că atitudinile cetățenilor europeni s-au schimbat în raport cu perioada de început a războiului. Totuși, sondajul nu stabilește, prin aceste rezultate, motivele individuale pentru care respondenții și-au modificat opiniile.

Ucrainenii își doresc aderarea la Uniunea Europeană

În Ucraina, perspectiva integrării europene beneficiază de un sprijin mult mai ridicat. Potrivit datelor prezentate de fundație, 83% dintre cetățenii ucraineni susțin aderarea țării lor la UE în următorii ani. Diferența față de media europeană este de 36 de puncte procentuale. Rezultatul evidențiază contrastul dintre așteptările populației ucrainene și rezervele existente în unele state membre.

Ce înseamnă rezultatele sondajului pentru extinderea UE

Aderarea Ucrainei rămâne un obiectiv al procesului de extindere a Uniunii Europene. Totuși, integrarea unui nou stat membru presupune îndeplinirea unor criterii politice, economice și legislative, precum și acordul instituțional necesar la nivel european.

Reprezentanții Fundației Bertelsmann atrag atenția asupra distanței dintre obiectivele politice privind extinderea și nivelul actual de susținere din partea populației. În opinia acestora, autoritățile europene trebuie să explice mai clar implicațiile aderării Ucrainei, inclusiv din perspectiva securității continentului.

Rezultatele sondajului nu reprezintă însă un vot oficial privind aderarea și nu stabilesc calendarul negocierilor.

Cum a fost realizat sondajul

Cercetarea a fost desfășurată în iunie 2026, prin intermediul instrumentului eupinions. Au fost chestionate 16.795 de persoane din toate cele 27 de state membre ale Uniunii Europene. Rezultatele au fost publicate de Fundația Bertelsmann la 13 octombrie 2026.

Datele arată că România se află printre statele cu cele mai mari rezerve față de aderarea rapidă a Ucrainei. Această poziție nu trebuie confundată însă cu o opoziție generală față de integrarea europeană a țării vecine, deoarece sondajul analizează în mod specific sprijinul pentru aderarea în următorii ani.

Sursa: brasovstiri.ro

spot_img

Articole Similare

Platforme Sociale

341,320FaniÎmi place
1,688CititoriConectați-vă
781,824CititoriConectați-vă
43,679AbonațiAbonați-vă
- Media Partners -spot_img

Ultimele Articole