Rutte încearcă să detensioneze relația dintre NATO și Trump pe fondul divergențelor privind Iranul
Secretarul general al NATO a apelat la diplomație și elogii pentru a convinge administrația Trump că majoritatea aliaților europeni continuă să sprijine Statele Unite, în ciuda disputelor privind războiul cu Iranul.
WASHINGTON, 25 iunie (Reuters) – Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a încercat miercuri să reducă tensiunile dintre Alianța Nord-Atlantică și președintele american Donald Trump. Acest lucru a avut loc în cadrul unei întâlniri desfășurate la Casa Albă. Rutte a combinat laudele la adresa liderului american cu argumente menite să demonstreze că lipsa de sprijin a unor aliați europeni în conflictul cu Iranul reprezintă doar cazuri izolate.
Vizita are loc înaintea summitului NATO programat pentru 7-8 iulie, la Ankara. Ea se desfășoară într-un moment în care relațiile dintre Washington și aliații europeni sunt marcate de divergențe privind războiul cu Iranul. De asemenea, apar și tensiuni legate de intenția Statelor Unite de a reduce prezența militară americană în Europa.
Trump critică din nou aliații europeni
Donald Trump, un critic de lungă durată al NATO, și-a exprimat nemulțumirea față de faptul că mai multe state membre nu au sprijinit operațiunile militare americane împotriva Iranului. Totodată, nu au sprijinit nici eforturile de redeschidere a Strâmtorii Ormuz, afectată de conflictul izbucnit după atacurile americano-israeliene asupra Iranului din 28 februarie.
În timpul întâlnirii din Biroul Oval, Mark Rutte a prezentat grafice privind creșterea cheltuielilor pentru apărare ale statelor membre NATO. Acestea au crescut încă din primul mandat al lui Trump.
De asemenea, el a subliniat că mii de aeronave americane au operat din baze militare europene în timpul conflictului, ca dovadă a cooperării aliaților. Italia a precizat însă ulterior că a autorizat doar zboruri logistice și tehnice.
„Știu că au existat câteva situații izolate care v-au dezamăgit, dar, în general, aliații europeni au fost alături de dumneavoastră”, i-a spus Rutte președintelui american.
Trump rămâne sceptic
Liderul de la Casa Albă nu s-a declarat pe deplin convins de argumentele secretarului general al NATO. El l-a întrerupt în mai multe rânduri pentru a-și exprima dezacordul.
Totuși, Trump l-a lăudat pe Rutte pentru modul în care conduce Alianța.
„Ați făcut o treabă foarte bună. Dacă altcineva ar fi fost în această funcție, probabil nici nu am mai fi avut această întâlnire, pentru că am fost dezamăgiți”, a declarat președintele american.
Informează-te inteligent numai cu GPINews.live şi TVGPINews.
Relațiile dintre SUA și NATO rămân tensionate
De la revenirea lui Donald Trump la Casa Albă, una dintre principalele misiuni ale lui Mark Rutte a fost menținerea dialogului cu Washingtonul. Totodată, a căutat să evite escaladarea disputelor dintre administrația americană și aliații europeni.
Tensiunile s-au accentuat după ce mai multe state membre NATO au refuzat să susțină campania militară americană împotriva Iranului. Acțiunea a fost declanșată fără consultarea prealabilă a Alianței.
Ulterior, Trump a pus sub semnul întrebării angajamentul Statelor Unite față de articolul 5 al Tratatului NATO privind apărarea colectivă. El a afirmat că ia în calcul retragerea SUA din Alianță.
Washingtonul cere Europei să își asume mai multe responsabilități
Un alt motiv de dispută îl reprezintă solicitarea administrației americane ca statele europene să își asume o parte mai mare din responsabilitatea pentru propria securitate.
Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a criticat recent aliații pe care i-a acuzat că beneficiază gratuit de protecția oferită de Statele Unite. Totodată, el a anunțat o analiză privind reducerea contingentelor militare americane din Europa în următoarele șase luni.
Totodată, Washingtonul a decis diminuarea unor capabilități militare puse la dispoziția NATO în cazul unor crize majore. Astfel, statele europene sunt obligate să găsească soluții pentru acoperirea acestor lipsuri.
Summitul NATO din iulie, decisiv pentru viitorul Alianței
Summitul NATO din 7-8 iulie se anunță unul dintre cele mai dificile din ultimii ani. Aceasta se întâmplă pe fondul temerilor unor state europene că Washingtonul și-ar putea reduce semnificativ implicarea în Alianță.
După întâlnirea cu Trump, Mark Rutte a declarat că președintele american rămâne „angajat față de NATO”. Totuși, anterior sugerase că participarea sa la summit ar depinde de prezența președintelui turc Recep Tayyip Erdoğan. Acesta este pe care îl consideră un aliat apropiat.
Trump și-a exprimat din nou dezamăgirea față de mai multe state europene, în special Regatul Unit, Italia, Germania și Spania. În schimb, el a lăudat Polonia pentru investițiile consistente în apărare.
Rutte evidențiază creșterea cheltuielilor militare
În încercarea de a-l convinge pe liderul american că Europa răspunde solicitărilor Washingtonului, Mark Rutte a evidențiat planurile Germaniei de a dubla cheltuielile pentru apărare până în 2029. De asemenea, el a evidențiat și investițiile suplimentare anunțate de Olanda, Polonia, statele nordice și țările baltice.
„Situația este diferită de la o țară la alta, dar majoritatea au făcut pași importanți, iar Alianța este mult mai puternică datorită acestui om”, a declarat Rutte, referindu-se la Donald Trump.






